KOCAELİ FİLM FESTİVALİ

Ulusal Uzun Metraj ‘İlk Film’ Katılım Esaslar

Madde 1

-Katılım ücretsizdir. Başvurunuzu kocaelifilmfestivali.com adresinden yapabilirsiniz.

Madde 2

-Son başvuru tarihi 01.05.2024 Çarşamba günüdür.

Madde 3

-Ulusal Uzun Metraj İlk Film kategorisine başvuran filmlerin yönetmenlerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olması zorunludur.

Madde 4

-Başvuran filmin yönetmeninin İlk Uzun Metrajlı filmi olması şartı aranmaktadır.

Madde 5

-Yalnızca filmin kullanım hakları sahibi/sahipleri başvurabilir.

Madde 6

-Ocak 2021 tarihinden sonra gösterimini yapmış ve ya daha önce gösterimi olmayan filmler başvuru yapabilir. 0cak 2021 tarihinden önce gösterimi olan filmlerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Madde 7

-Film süresinin en az 60 dakika ve üzeri olması gerekmektedir.

Madde 8

-Başvuru formunda talep edilen online gösterim linkinin festival sonuna dek aktif olması istenmektedir.

Madde 10

– Final aşamasına kalan film sahiplerinden filmlerin altyazılı eklentili hallerinin olduğu , DCP formatının , KFF merkezine korunaklı kargo yoluyla gönderilmesi talep edilecektir.

Madde 11

-Finalist olan filmlerin Kayıt Tescil Belgesi , finalist değerlendirmeleri açıklanmalarını takiben 10 gün içerisinde ilgili adrese gönderilmesi zorunludur. Aksi halde filmin başvurusu geçersiz sayılacaktır.

 

Madde 12

-Orijinal dili Türkçe olan filmler İngilizce altyazılı, orijinal dili Türkçe olmayan filmler ise Türkçe ve İngilizce altyazılı olmalıdır.

Madde 13

-Festivale katılan filmlere herhangi bir katılım ve ya gösterim ücreti ödenmez.

Madde 14

-Festivalde gösterim programına alınan filmlerin gösterimi ücretsiz (bilet satışı olmadan) olarak gerçekleştirilecektir.

Madde 15

-Finalist filmlerden ilgili filmlerin fragman ve filmden fotoğrafları talep edilebilir, ve festival tarafından tanıtım amaçlı kullanılabilir.

Madde 16

-Başvuran, başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu kabul eder. Festivale başvurmak için onayı başvuru formuyla alınan yönetmen ya da başvuran kişi; finalist filmlerin açıklanma tarihinden sonra filmini festivalden çekmemeyi taahhüt eder.

Madde 17

Festivalde ödül kazanan filmler yayınladıkları basın bültenlerinde, sosyal medyada, afişlerinde ve jeneriklerinde Kocaeli Film Festivali logosunu kullanmakla yükümlüdür.

Madde 18

Filmler, festival komitesinin belirlediği salon ve mekanlarda seyirciye sunulur. Gösterimler sırasında, eser sahipleri tarafından festival yürütme kuruluna salon ya da yer değişikliği önerilemez. Festival süresince yapılan gösterimler için filmlerin yapımcılarından ayrıca izin alınmaz.

Madde 19

Bu şartname 19 madde olarak hazırlanmış olup, değiştirilemez.

 

ÖDÜLLER

a. Ödüller sahiplerine Kocaeli  Film Festivali kapanış töreninde takdim edilir.

b. Seçici Kurul üyeleri tarafından kararlaştırılacak ödüller şunlardır:

 

En İyi İlk Film Ödülü

En İyi Kadın Oyuncu

En İyi Erkek Oyuncu 

En İyi Görüntü Yönetmeni

c. Ödül alanlara Kocaeli Film Festivali ödül heykelciği verilir. En İyi İlk Film Ödülünü kazanan filmin hak sahibine ise  50.000,00 TL verilir.